Použité materiály

Prehľad materiálov, ktoré používame pri našich ihriskách

Prehľad materiálov, ktoré používame pri našich ihriskách

Pri výrobe našich ihrísk používame najrôznejšie materiály. Naším cieľom je, aby použité materiály boli kvalitné a dlhotrvácne. Prinášame vám prehľad materiálov, ktoré používame pri našich ihriskách najčastejšie.

Agátové drevo

Agátové drevo má veľmi výnimočné vlastnosti a práve preto sme ho vybrali ako hlavný komponent našich ihrísk. Strom pochádza z juhovýchodnej časti spojených štátov a jeho latinský názov je Robinia pseudoacacia. Do Európy bol privezený okolo roku 1600 a na Európskom kontitente sa povyžuje za inváznu drevinu. Táto drevina sa veľmi dobre vysemeňuje a preto v mnohých lesoch patrí až k problematickým druhom. Jeho negatívne vlastnosti v ekosystémoch však na druhej strane vyvažujú ostatné pozitívne vlastnosti a to sú liečivé účinky, hniezdiská pre vtáky, ale predovšetkým z nášho pohľadu veľmi kvalitná, pevná a húževnatá drevina.

Agátové drevo má tri vrstvy – na vrchu je kôra, pod ňou je vrstva bele a v strede je jadrové agátové drevo.
Aby bolo drevo vhodné na použitie na detských ihriskách je potrebné ho správne opracovať. V prvom kroku sa zbavujeme kôry a následne bele. Keby sme beľ na dreve nechali, veľmi rýchlo by povrch sčernel a beľ by začala hniť.

Po odstránení bele ostatne čisté jadrové agátové drevo – koly, ktoré pred použitím do hladka obrúsime, aby neostali žiadne ostré hrany. Jadrové agátové drevo je veľmi tvrdé a húževnaté, má veľmi dlhú životnosť aj bez ošetrenia náterom. Vydží až 40 rokov, čo mu dáva mimoriadne prednosti pred ostatnými drevinami. Okrem tejto vlastnosti má agát aj výnimočné nepravidelné tvary a práve vďaka nim dokáže naša spoločnosť ponúkať také jedinečné detské ihriská. Nikdy sa nesnažíme používať čo najrovnejšie agátové koly, práve naopak. Jedinečné tvary agátových kolov využívame k tomu, aby sme dosiahli aj jedinečné výrobky.

Spojovací materiál

Pri montovaní detských ihrísk sa snažíme uprednostňovať spojovací materiál z nerezovej ocele, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom a má najdlhšiu životnosť. Používame spojovací materiál triedy A2. Nerezová oceľ obsahuje železo, chróm, mangán, kremík, uhlík a v mnohých prípadoch významné množstvo niklu a molybdénu. Tieto prvky vytvárajú na povrchu nerezovej ocele stabilný film, ktorý odoláva poveternostným vplyvom aj mnohým typom chemikálii.

Dopadové plochy k detským ihriskám

V súlade s normou STN EN 1176 je potrebné, aby každé detské ihrisko malo dopadovú plochu. Podľa tejto normy je dostačujúce, aby dopadovou plochou bol aj trávnik, v prípade, že je výška potenciálneho pádu do 100 cm. Pre vyššie postavené herné prvky je potrebná špecifická dopadová plocha podľa potenciálnej výšky pádu.
Dopadové plochy sa delia na dve skupiny – prírodné a umelé.

PRÍRODNÉ DOPADOVÉ PLOCHY

Pri prírodných dopadových plochách je výhodou ich nižšia obstarávacia cena aj jednoduchosť aplikácie.
V prípade, že je dopadovou plochou trávnik, postačuje iba vyrovnať terén a odstrániť z pôdy všetky ostré predmety ako kamene, kov, suť alebo kusy dreva. V prípade použitia iného prírodného materiálu je dôležitá jeho hrúbka. V takomto prípade je potrebné vyhĺbenie jamy, do ktorej sa nasype materiál slúžiaci ako dopadová plocha v takej hrúbke, aby zodpovedala norme pri danej výške pádu.

Použitie prírodného materiálu má aj svoje nevýhody a medzi jeho najväčšie patrí potenciálne zanesenie cudzieho predmetu do materiálu dopadovej plochy počas prevádzky ihriska (napríklad sklo, kameň..), ktorý je ťažké v hrubej vrstve materiálu odhaliť. Ďalšou nevýhodou prírodného materiálu je jeho presúvanie – na mieste intenzívneho používania sa postupne vyšúcha jeho vrstva je tenšia.

Drevná alebo kôra štiepka ako dopadová plocha

Okrem trávnika je možné použiť ako dopadovú plochu aj drevnú štiepku, ktorá má frakciu 5-30 mm alebo drevnú kôru frakcie 20 – 80 mm. V závislosti od výšky pádu je potrebné navrstviť tento materiál v hrúbke 20 – 30 cm.
Výhodou je nízka obstarávacia cena a jednoduchosť aplikácie. Medzi nevýhody patrí hnitie.

Štrk a piesok ako dopadová plocha

Takáto dopadová plocha je vhodná až do výšky pádu 3 metre. V závislosti od výšky pádu budete potrebovať vrstvu až do 30 cm.
Podobne ako pri štiepke aj štrk sa na miestach intenzívneho používania odsúva ešte ľahšie a vrstva sa stáva tenšia. Na takýchto miesta je potrebné preventívne počítať s vrstvou ešte o 10 cm hrubšou ako inde. Podľa normy musí ísť o riečny štrk frakcie 2 – 8 mm.

Okrem trávnika je štrk najekonomickejší variant dopadovej plochy, ale je potrebné počítať s pravidelnou kontrolou hrúbky a taktiež s pravidelným dopĺňaním.
Alternatívou k použitiu štrku je piesok. Má podobné vlastnosti ako štrk aj vrstva je nutná rovnaká. Predpísaná frakcia je 0.2 – 2 mm. Piesok prinesie výhody v podobe výhodnejšej údržby okolitých trávnikov či zamedzeniu obhadzovania sa kamienkami, no medzi nevýhody patrí taktiež potreba kontroly hrúbky, pravidelné dosypávanie a fakt, že sa deťom dostane do oblečenia a vlasov. Ponuka praného riečneho štrku.

UMELÉ DOPADOVÉ PLOCHY

Rovnako ako pre tie prírodné je účelom dopadovej plochy tlmiť nárazy v prípade pádu dieťaťa z detského ihriska. Poprednou výhodou oproti prírodným materiálom je dlhá životnosť, no na druhej strane nevýhodou je vyššia obstarávacia cena.
Pre umelú dopadovú plochu je nutné správne a kvalitne pripraviť podložie, nakoľko hlavne od toho sa odvíja výsledná kvalita aj vzhľad plochy.

Gumená dlažba

Gumená dlažba sa najčastejšie vyrába z recyklovanej gumy v rôznych farebných prevedeniach. Dodáva sa vo forme dlaždíc v rôznych tvaroch prípadne aj tvaroch puzzle, ktoré do seba zapadajú. Je jednoduché ju prispôsobiť potrebným rozmerom.

Z umelých dopadových plôch sa jedná o najekonomickejší variant. Rovnako bezproblémová je aj inštalácia, ale je potrebné striktne dodržiavať pokyny výrobcu. Ponuku gumenej dlažby nájdete v našom katalógu.

Gumená liata podlaha

Ekonomicky náročnejší variant, ale podstatne odolnejší a vizuálne krajší. Vďaka technológii aplikácie je možné vytvárať akékoľvek vizuálne tvary na povrchu.
Samotná podlaha sa skladá z dvoch vrstiev – spodná – hrubšia, pružná a tlmiaca vrstva sa vyrába z čierneho SBR granulátu spojeného polyuretánovým lepidlom. Vrchná vrstva sa vyrába z farebného EPDM granulátu, ktorý plní predovšetkým estetickú funkciu. Táto vrstva je tenšia a ponúka viac ako 30 rôznych odtieňov.
Takúto podlahu je možné jednoducho prepojiť aj s 3D pryžovými prvkami detského ihriska, ktoré nájdete v našej ponuke.

Medzi výhody takejto dopadovej plochy patrí dlhá životnosť, farebná stálosť, protišmykový povrch, odolnosť voči chemikáliám a ďalšie. Naša spoločnosť pracuje s gumenou liatou podlahou veľmi často a ponuku tohto materiálu nájdete v našom katalógu. V rámci gumenej liatej podlahy je možné vytvoriť aj 2D grafické prvky.

OSTATNÉ MATERIÁLY

Na výrobu detských ihrísk sa používa veľké množstvo materiálov aj v závislosti od požiadaviek zákazníka. Predstavíme si ešte niekoľko druhov materiálov, ktoré používame pri výrobe našich ihrísk.

Nerezové herné prvky

Okrem nerezového spojovacieho materiálu naša spoločnosť využíva aj herné prvky z nerezovej ocele. Laminátové šmýkačky alebo tobogány vieme prakticky v každom prípade nahradiť nerezovou alternatívou.

Nerezová oceľ je oceľ vzdorujúca korózii. Je dôležitým konštrukčným materiálom zariadení pre chemický priemysel, potravinárstvo a v neposlednom rade aj pre detské ihriská. Pojem nerezová oceľ nájdete aj pod ekvilentami ako nehrdzavejúca oceľ, ušľachtilá nehrdzavejúca oceľ alebo antikor.

Vďaka jej vynikajúcim vlastnostiam sa stala súčasťou aj našich detských ihrísk a predlžuje im tak životnosť o mnoho rokov. Na rozdiel od laminátu je oveľa odolnejšia nie len korózii, ale aj voči poškodeniu a opotrebovaniu. Okrem pozitívnych vlastností na konštrukciu a odolnosť detského ihriska pridáva ihrisku aj punc exkluzivity.

Laminát

Laminát je druh kompozitného materiálu, ktorý je tvorený viacerými vrstvami. Tieto vrstvy sa impregnujú živicou alebo iným vhodným lepidlom a lisujú sa dohromady pri použití vyššej teploty. Proces výroby sa nazýva laminácia.

V rámci detských ihrísk sa z laminátu vyrábajú napríklad šmýkačky alebo tobogány. Takéto herné prvky sú vhodné na domáce aj verejné použitie a spĺňajú normu EN 1176. Laminát má hladkú farebnú povrchnovú úpravu, je odolný voči mnohým chemikáliám, poveternostným podmienkam aj UV žiareniu.

Najčastejšie používané šmýkačky majú dĺžku 2,2 alebo 3,2 m a ich nástupná plocha je vo výške 100 respektíve 150 cm.

Laná a lanové prvky

Na exteriérové detské ihriská používamé lanové prvky tvorené zo špeciálnych 16 mm hrubých lán Herkules s oceľovým jadrom. Uvedené laná majú mimoriadnu životnosť a odolajú nielen poveternostným vplyvom, ale aj vandalizmu (nie je možné ich nožom prerezať, iba poškodiť).

Všetky laná spĺňajú normu EN 1176.

V prípade lanových prvkov nemusí ísť iba o jednoduché laná alebo siete, vieme vytvoriť aj komplexné lanové prvky, ako napríklad pyramídy a ďalšie tvary. Taktiež vám vieme ponúknuť aj výrobu lanových parkov. Laná nie sú náročné na údržbu a v prípade potreby je možné meniť spojovacie časti priamo na ihrisku. Pri väčších lanových prvkoch je možné meniť aj celé laná v prípade ich poškodenia.